TJ Indoor Track Meet #1
Arlington, VA
Sunday, January 8, 2006
Conducted by DC Road Runners Club and Potomac Valley Track Club
Volunteers: Arlington County DPRCR,
Larry Dickerson,
John Haubert, Winona Holton,
Mark Kline,
Jennifer Johnson,
Leroy LaFleur,
Sandie Lovelace,
Don Riggs,
James Scarborough,
Jennifer Stephens,
Eugene Garner, and Jay Wind.
RacePacket Home | 2004 Results Selected Results
Place Name Gender Age City State Time
-- ------------------------ - --- ----------------- ------
400 Meter Racewalk
1 Paul Velasco M 3 Arlington VA 5:53.0
800 Meter Racewalk
1 Robert Velasco III M 6 Arlington VA 7:34.0
1600 Meter Racewalk
1 Peter Blank M 51 Annandale VA 10:08.0
2 Charles Boyle M 82 Annapolis MD 11:15.0
3000 Meter Racewalk
1 Michael Schwed M 64 Silver Spring MD 20:06.0
2 Sheldon Contract M 66 Bethesda MD 21:01.0
Children's Mile
1 Unknown Runner 5:57.5
2 Unknown Runner 6:03.7
3 Miranda Beale F 9 Bel Air MD 6:12.8
4 Johnathan M 11 Baltimore MD 6:42.8
5 Darrius Salmand M 9 Baltimore MD 6:43.9
6 Jasmine Le F 13 Herndon VA 6:46.3
7 Allison Brady F 11 Great Falls VA 6:47.7
8 Jahlil Northover M 8 Ashburn VA 6:54.8
9 Unknown Runner 6:59.8
10 Unknown Runner 7:02.2
11 Unknown Runner 7:07.1
12 Unknown Runner 7:16.8
13 Sierra Higinbotham F 12 Centreville VA 7:18.1
14 Renee Sumerville F 8 7:19.5
15 Unknown Runner 8:08.3
16 Sergio Sacramone-DeLeon M 9 Alexandria VA 8:09.9
17 Priscilla Symmes F 9 Centreville VA 8:12.2
18 Marshall Symmes M 6 Centreville VA 8:52.4
Women's Mile
1 Stephanie Giunta F 15 Warrenton VA 5:36.1
2 Ashley Seymour F 14 Washington DC 5:40.7
3 Carol Geddes F 23 Baltimore MD 5:43.3
4 Tara Magner F 36 Washington DC 5:59.3
5 Kiah Seymour F 11 Washington DC 6:07.9
6 Brinae Robinson F 14 Baltimore MD 6:08.3
7 Sidney Hayes F 19 Baltimore MD 6:36.4
8 Emily Blagg F 11 Arlington VA 6:47.2
9 Adrianne Marsh F 27 Arlington VA 6:58.5
10 Unknown Runner 7:17.0
11 Mirielle Baril F 27 Washington DC 7:46.8
Open Mile
1 Ted Poulos M 44 McLean VA 5:48.0
2 Shawn Reinhardt M 13 Centreville VA 5:50.0
3 Joseph Bagnerise M 10 Woodbridge VA 6:04.1
4 Unknown Runner 6:06.8
5 Unknown Runner 6:13.1
6 David Sturgeon M 14 Potomac MD 6:16.1
7 Brinton Warren M 39 Arlington VA 6:54.9
8 Unknown Runner 7:08.4
9 Unknown Runner 7:47.0
Elite Mile
1 Stephen Honan M 16 Fairfax VA 4:49.2
2 Malcolm Lester M 38 Washington DC 5:09.2
3 Unknown Runner 5:13.0
4 John Marsh M 42 Alexandria VA 5:26.7
5 Pat Maloney M 31 Arlington VA 5:29.7
6 Adam Wythe M 24 Alexandria VA 5:33.5
7 Matthew Markowski M 31 Sterling VA 5:48.8
8 John Foley M 14 Bethesda MD 5:49.2
Masters' Mile
1 Wayne Hugar M 42 Woodbridge VA 5:17.0
2 Ted Poulos M 44 McLean VA 5:21.8
3 Larry Washington M 54 Rockville MD 5:26.7
4 Unknown Runner 5:35.5
5 Jeff Symmes M 44 Centreville VA 5:43.7
6 Frank G. Helmick M 52 Fort Myer VA 5:49.4
7 John Kreutel M 45 McLean VA 5:51.6
8 John Way M 40 Montgomery Villag 5:56.0
9 Steve Robinson M 50 Herndon VA 6:02.1
10 Al Salerno M 50 Brookeville MD 6:04.7
11 Joe Giunta M 57 Warrenton VA 6:09.2
12 Peter Blank M 51 Annandale VA 6:51.8
13 Jay Jacob Wind M 55 Arlington VA 6:57.7
14 Sarah Buckheit F 45 Reston VA 7:05.7
3000 Meter Run
1 Steven Moore M 28 Washington DC 9:28.5
2 Erik Taylor M 27 Arlington VA 10:02.6
3 Jason Grimm M 27 Laurel MD 10:23.9
4 John Marsh M 42 Alexandria VA 10:42.1
5 Ted Poulos M 44 McLean VA 10:43.4
6 Tonya Dodge F 30 Arlington VA 10:45.2
7 Ian Hankins M 18 Washington DC 11:20.9
8 Frank G. Helmick M 52 Fort Myer VA 11:26.6
9 Jeff Symmes M 44 Centreville VA 11:27.7
10 Jeffrey Walker M 47 Columbia MD 11:32.2
11 Carol Geddes F 23 Baltimore MD 11:45.4
12 John Way M 40 Montgomery Villag 12:04.5
13 Jim Darr M 51 Falls Church VA 12:33.5
14 David Gayer M 54 McLean VA 13:04.3
15 Jay Jacob Wind M 55 Arlington VA 13:30.2
16 Erin Crow F 12 Burke VA 13:34.7
17 Joseph Bagnerise M 10 Woodbridge VA 13:41.2
18 Dave Crow M 41 Burke VA 14:09.4
19 Yasmin Anderson-Smith F 49 Silver Spring MD 14:36.9
20 Jasmine Bagnerise F 12 Woodbridge VA 16:45.6